Letné bylinky spríjemňujú pobyt v prírode, no aj na vlastnej terase, či záhradke. Čerstvé bylinky sú TOP, no je dobré myslieť aj na prípadné zásoby na neskôr. Veď svojpomocne nazberané a usušené bylinky sú liečivým darom prírody po celý rok.
Leto je v plnom prúde, čas dovoleniek, výletov, zavárania, no aj zbierania liečivých rastlín. Oplatí sa urobiť si zásobu tých základných rastlín počas rannej prechádzky v prírode. Mnohí z nás však poniektoré bylinky pestujeme aj doma. Nepremeškaj však ten správny zber.
Letné bylinky – praktický zoznam
1. Repík – TOP protizápalová liečivka
Repík je stálica, ktorá by v domácnosti chýbať veru nemala. Skvelý pomocník na vonkajšie aj vnútorné užívanie. Repík zbieraj v čase jeho kvitnutia, čiže počas celého leta. Zameraj sa na nadzemné časti rastliny – kvety, listy aj stonky ktoré nemajú príliš zhrubnutú a drevnatú časť. Repík nájdeš na prechádzke lúkou, na pasienkoch, okrajoch lesných ciest aj riedkych lesov.
Na čo všetko ti bylinka poslúži? Zvonku v podobe odvaru na oplachovanie rôznych rán, aj koktanie, nakoľko má sťahujúci aj protizápalový účinok. Vnútorne sa užíva čaj pri rôznych ťažkostiach v dýchacom aj tráviacom systéme. Celkovo podporuje imunitu.
2. Nechtík – letná bylinka na rýchle hojenie
Nechtík zdobí svojimi žiarivými kvetmi nejeden záhon, či predzáhradku. Stačí vysiať na jar semienka a v lete sa tešiť z výrazných kvetov. Zbierať kvety plné liečivých účinkov môžeš po celé letné prázdniny. Doma ho môžeš usušiť, vyrobiť si z neho masť, olej, či tinktúru.
Nechtík je rastlina mimoriadne vhodná pri rôznych ranách – aj tých hnisavých a povrchových vredoch. Blahodárne pôsobí na pečeň, žalúdok, srdce aj nervový systém.
3. Materina dúška – skvelý pomocník pre dýchací systém
Materinu dúšku nájdeš na prechádzke na okraji lesov. Svojou výraznou vôňou už zďaleka vábi hmyz. Ak sa rozhodneš urobiť si zásoby aj tejto bylinky, ktorá je mimochodom veľmi chutná v podobe čaju, určite si vezmi so sebou aj malé nožnice. Zberá sa od mája až do septembra nadzemná časť – stonka s drobnými lístočkami a kvetmi.
Materina dúška pôsobí na dýchacie cesty veľmi priaznivo. Napomáha odkašliavaniu, ale tiež tíši dráždivý suchý kašeľ.je využiteľná pri množstve ochorení dýchacích ciest. Dúška je tiež účinným pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach.
4. Alchemilka – božská bylinka ženského zdravia
Alchemilku nájdeš skôr vo vyšších polohách a horských oblastiach. Má rada vlhkejšie prostredie, takže rastie často v blízkosti potokov, okraji lesa a vlhkých lúkach. Zbieraj celú byľ v čase kvitnutia, neskôr len listy a to už od mája až do septembra.
Rastlinu možno použiť vo forme čaju na pitie, ale aj zvonka na urýchlenie hojenia pri rôznych poraneniach. Je jednou z najlepších a najúčinnejších bylín pre ženské zdravie. Pomáha pri rôznych gynekologických ťažkostiach.
5. Mäta – voňavá rastlina plná sviežeho mentolu
Mäta má veľké množstvo odrôd. Oplatí sa ju pestovať aj doma, nakoľko v čerstvom stave je nenahraditeľnou letnou bylinkou ktorá príjemne osviežuje a ochladzuje telo. Mätu nájdeš aj vo voľnej prírode najčastejšie na okraji lesných ciest. Nádherne vonia a má príjemnú sviežu chuť vďaka obsahu mentolu. Rastlinku môžeš zberať a sušiť po celé leto a urobiť si tak zásoby na zimu.
Mäta prospieva dobrému tráveniu, zlepšuje apetít a je účinným spolubojovníkom na ochorenia dýchacích ciest.
6. Medovka – rastlina pokojnej mysle a dobrého spánku
Medovku si môžeš vypestovať doma. Až ju raz zasadíš, už ju máš navždy. Rastlina príjemne vonia aj chutí. Na naše telo pôsobí upokojujúco, preto medovkový čaj je ideálny pred spaním, alebo pred náročným a stresujúcim dňom. Rastlina navyše stimuluje trávenie a podporuje chuť k jedlu. Uvoľňuje nervové vypätie a znižuje krvný tlak.
Ak si chceš nasušiť medovkové lístky, najskôr celú rastlinu ostrihaj a počkaj až vyženie nové lístočky. Tie sú plné účinných látok s charakteristickou medovou vôňou.
7. Praslička roľná – močopudná bylinka
Praslička je neprehliadnuteľnou bylinkou, rastúcou na okraji močarísk, kanálov a potokov, na vlhkých poliach a na tienistých okrajoch lesov. Od mája až do augusta môžeš zbierať jej nadzemnú časť – stonky sa odrežú spolu s rozkonáreniami asi 20 cm od vrcholu. Praslička má močopudné účinky, pomáha pri zápaloch močových ciest, reumatických ochoreniach, či kožných problémoch.
Obr. pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov