Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Skalná ruža – kráska aj liečivka zároveň

od | júl 19, 2022 | Bylinky | 0 komentárov

Skalná ruža – sukulent známy aj ako skalnica strechová, sa kedysi pestovala na strechách, lebo sa verilo, že ochraňuje dom pred bleskom a ohňom. Dnes zdobí nejednu záhradku, skalku, či kvetináč. Skalná ruža v sebe ukrýva aj liečivé účinky, ktoré sa oplatí poznať.

Skalná ruža – naše aloe vera

Účinky skalnej ruže sa nie raz porovnávajú s tými, ktoré má unikátna aloe vera. Šťavnatá dužina s gélovou štruktúrou oplýva množstvom liečivých účinkov, ktoré sa rozhodne oplatí poznať.

Šťava rastliny je silne dezinfekčná a protizápalová. Použiť ju možno najmä zvonku na štípance, popáleniny, modriny, opuchy, či malé ranky. V tomto prípade stačí lístok rastliny prekrojiť a šťavou potierať postihnuté miesta. Párkrát zopakovať a problémy sú preč. A ako bonus – rastlina nespôsobuje žiadnu alergickú reakciu, o to viac je užitočnejšia.

Šťavu môžeš nakvapkať priamo do ucha (2-3 krát denne), ak v ňom máš zápal, ale tiež pri pociťovaní diskomfortu v podobe hučania, šumenia, či zhoršeného počutia.

Pri nepríjemnej paradentóze potieraj rozdrvenými lístkami zuby a ďasná. Šťava nakvapkaná do vody poslúži na kloktanie pri boľavom a zapálenom hrdle a mandliach. No to nie je všetko. Šťavu môžeš nakvapkať aj do nosa pri nádche z prechladnutia, alebo tej alergickej.

Skalná ruža je veľmi vhodný prostriedok na liečbu bradavíc, či kurieho oka. V tomto prípade stačí šťavou pravidelne potierať tieto miesta až do úplného vymiznutia, teda kým samé neodpadnú. Tento spôsob rovnako dobre účinkuje na popraskané päty. Stačí päty potierať odtrhnutým lístočkom a problém postupne vymizne.

sukulenty na streche

Unikátny domáci medový sirup so skalnou ružou

Skvelý sirup posilňuje imunitu, očisťuje telo od toxínov, blahodárne pôsobí na pečeň, obličky a celý tráviaci systém. Pomáha liečiť v tele cysty a myómy maternice.

Lístky skalnej ruže umy a nasekaj na drobno. Zalej dostatočným množstvom medu tak, aby boli všetky kúsky ponorené. Nechaj odležať 3 dni a dopraj si denne za 1 lyžičku tejto medicíny.

skalné ruže v záhrade

Ako pestovať skalnú ružu?

Skalná ruža je mimoriadne nenáročnou rastlinou. Je ozdobou suchých múrikov, niekedy aj starších striech na chalupách. Vídať ju v skalkách, záhradkách, aj v kvetináčoch.

Malú skalnú ružu stačí niekam zastrčiť a len veľmi ojedinele ju poliať. Má rada skôr suchú pôdu a miesta, kde je dostatok slnka. Je však mimoriadne odolná aj voči chladu a silnému mrazu. Takže naozaj žiadna mimoriadna starostlivosť. Prežije aj na balkóne, či v kuchyni. No pre jej skvelé účinky sa oplatí mať ju v domácnosti po ruke.

sukulent v kvetináči

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: liečivá rastlina // skalná ruža // zdravie

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This