Rozmarín je známy svojou horkou chuťou a ostrou vôňu. Bylinka sa celé veky používala v ľudovom liečiteľstve a dnes je mimoriadne obľúbenou koreninou v kuchyni.
V minulosti bol rozmarín považovaný za symbol lásky aj smrti. V čase smrti sa používal ako kadidlo. Zároveň bola rastlinka zasvätená bohyni Venuši ako symbol lásky a vernosti. Vetvičkami rozmarínu boli tradične zdobené klobúky mládencov, svadobné kytice aj stoly, ba dokonca sa pripínal aj ako ozdoba svadobným hosťom.
Rozmarín je viacročná rastlinka s drevnými stonkami a ihličkovitými lístkami. Kvitne na bielo, ružovo, fialkovo, alebo do modra. Je používaná na dekoráciu záhradky, ničí niektorých škodcov a zároveň je mimoriadne obľúbeným korením. Jej čerstvé vetvičky možno použiť do grilovaného aj pečeného mäsa, či rýb. Chuť je horká s pomerne ostrou drevitou vôňou.
Rozmarín pritom môžeš pokojne pestovať v kvetináči na parapete v kuchyni, či na balkóne. Dobre sa mu darí na slnečných miestach. Rastlinka nie je mrazuvzdorná, preto je vhodnejšie pestovať ju v kvetináči a v zime chrániť pred mrazom.
Liečivá sila rozmarínu
- Rozmarín má priaznivý účinok na trávenie. Zvyšuje chuť do jedla, uľavuje pri plynatosti a zároveň podporuje trávenie. Napomáha tiež pravidelnému vyprázdňovaniu.
- Podporuje správnu funkciu imunitného systému a má antiseptické vlastnosti.
- Rozmarín lekársky posilňuje krvný obeh, rozširuje cievy a ako jedna z mála rastlín neznižuje krvný tlak, ale ho zvyšuje!
- Rastlina je známa tiež svojimi účinkami na močové cesty. Prečisťuje a pôsobí močopudne aj potopudne.
- Napomáha liečiť zápal žlčníka aj premnoženie črevných kvasiniek.
- Uľaví pri bolestivej menštruácii.
- Vďaka dezinfekčným vlastnostiam možno rozmarínový čaj použiť ako ústnu vodu.
- Vo forme obkladov sa aplikuje na opuchnuté kĺby, pomliaždeniny a pomáha aj pri reume.
- V ľudovom liečiteľstve je rastlina známa ako prostriedok na povzbudenie pamäte a osvieženie mysle. Pomáha regenerovať mozog a priaznivo podporuje kognitívne funkcie.
Rozmarín používaj vždy s rozumom!
V prípade rozmarínu platí pravidlo – priveľa škodí! Pri nadmernom používaní hrozia kŕče v bruchu, vracanie, ba dokonca opuch pľúc. Rovnako opatrnosť musí byť na mieste u ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, diuretiká či lieky na vysoký tlak. V takom prípade môže bylinka s liekmi reagovať.
Rastlinu v žiadnom prípade nemajú užívať ženy v tehotenstve, ani ženy dojčiace. Platí to pre používanie vnútorné aj vonkajšie. Rozmarín totiž môže spôsobiť potrat.
Takže používajme, vychutnávajme, no všetko s mierou a rozumom.
Obr. pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov