Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Rozmarín – symbol lásky a smrti má veľa liečivých účinkov

od | aug 3, 2022 | Bylinky | 0 komentárov

Rozmarín je známy svojou horkou chuťou a ostrou vôňu. Bylinka sa celé veky používala v ľudovom liečiteľstve a dnes je mimoriadne obľúbenou koreninou v kuchyni.

V minulosti bol rozmarín považovaný za symbol lásky aj smrti. V čase smrti sa používal ako kadidlo. Zároveň bola rastlinka zasvätená bohyni Venuši ako symbol lásky a vernosti. Vetvičkami rozmarínu boli tradične zdobené klobúky mládencov, svadobné kytice aj stoly, ba dokonca sa pripínal aj ako ozdoba svadobným hosťom.

Rozmarín je viacročná rastlinka s drevnými stonkami a ihličkovitými lístkami. Kvitne na bielo, ružovo, fialkovo, alebo do modra. Je používaná na dekoráciu záhradky, ničí niektorých škodcov a zároveň je mimoriadne obľúbeným korením. Jej čerstvé vetvičky možno použiť do grilovaného aj pečeného mäsa, či rýb. Chuť je horká s pomerne ostrou drevitou vôňou.

Rozmarín pritom môžeš pokojne pestovať v kvetináči na parapete v kuchyni, či na balkóne. Dobre sa mu darí na slnečných miestach. Rastlinka nie je mrazuvzdorná, preto je vhodnejšie pestovať ju v kvetináči a v zime chrániť pred mrazom.

rozmarín v kvetináči na kuchynskej linke

Liečivá sila rozmarínu

  • Rozmarín má priaznivý účinok na trávenie. Zvyšuje chuť do jedla, uľavuje pri plynatosti a zároveň podporuje trávenie. Napomáha tiež pravidelnému vyprázdňovaniu.
  • Podporuje správnu funkciu imunitného systému a má antiseptické vlastnosti.
  • Rozmarín lekársky posilňuje krvný obeh, rozširuje cievy a ako jedna z mála rastlín neznižuje krvný tlak, ale ho zvyšuje!
  • Rastlina je známa tiež svojimi účinkami na močové cesty. Prečisťuje a pôsobí močopudne aj potopudne.
  • Napomáha liečiť zápal žlčníka aj premnoženie črevných kvasiniek.
  • Uľaví pri bolestivej menštruácii.
  • Vďaka dezinfekčným vlastnostiam možno rozmarínový čaj použiť ako ústnu vodu.
  • Vo forme obkladov sa aplikuje na opuchnuté kĺbypomliaždeniny a pomáha aj pri reume.
  • V ľudovom liečiteľstve je rastlina známa ako prostriedok na povzbudenie pamäte a osvieženie mysle. Pomáha regenerovať mozog a priaznivo podporuje kognitívne funkcie.
rozkvitnutý rozmarín

Rozmarín používaj vždy s rozumom!

V prípade rozmarínu platí pravidlo – priveľa škodí! Pri nadmernom používaní hrozia kŕče v bruchu, vracanie, ba dokonca opuch pľúc. Rovnako opatrnosť musí byť na mieste u ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, diuretiká či lieky na vysoký tlak. V takom prípade môže bylinka s liekmi reagovať.

Rastlinu v žiadnom prípade nemajú užívať ženy v tehotenstve, ani ženy dojčiace. Platí to pre používanie vnútorné aj vonkajšie. Rozmarín totiž môže spôsobiť potrat.

Takže používajme, vychutnávajme, no všetko s mierou a rozumom.

Obr. pixabay.com

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: rozmarín lekársky

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This