Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Zemiakový chlebík z kvásku – peceň našich babičiek

od | feb 17, 2021 | Pečené / Nepečené, Recepty | 0 komentárov

Tradičný zemiakový chlebík z kvásku bol pokrm našich predkov. Kedysi dávno bol chlieb sviatočný pokrm. Až neskôr sa stal najbežnejším pokrmom mnohých generácií, ktorého sa neprejeme.

Moja babka si pamätá, že jej mama piekla vždy len zemiakový chlieb s rascou. Nikdy nie iný. Uvarené zemiaky nastrúhala. Pripravila cesto a vložila ho do „ošitky“ (košík z prútia). Z jej rozprávania ma prekvapil jeden detail. Pripravený chlebík nosili do ich miestnej pekárne, kde im ho upiekli. V tej dobe to bolo bežné.

Náš starší sused mi zase spomínal, ako jeho mama piekla kváskové chlebíky na mnoho spôsobov. Avšak zemiakový k ním neodmysliteľne patril. Doma mali na to určenú pec. Kváskový chlieb im vraj vydržal aj 3 týždne.

V súčasnosti sa mnoho z nás vracia k tradíciám našich predkov. Pečieme si chlebíky z kvásku z kvalitných surovín doma. Celý proces prípravy a pečenia je čarovný. Keď pripravujem chlebík, môj syn hneď spozornie a chce vidieť, ako sa chlebík miesi. Neskôr mu ukazujem, ako sa pečie v trúbe. Azda najkrajším momentom je, keď sedí za stolom a vychutnáva si doma upečený chlieb s masielkom alebo nátierkou. Tak mäkučký, chutný a voňavý.

Chlieb je jedným z mála pokrmov, z ktorých sa nikdy neprejeme.

Na zemiakový chlebík budeš potrebovať:

Rozkvas:

Cesto:

Postup prípravy pre zemiakový chlebík:

Príprava

  • Priprav si rozkvas zmiešaním múky, vody a kvásku. Dobre premiešaj a v uzatvorenej nádobe nechaj kvasiť po dobu 9 až 12 hodín. Keď kvások nadobudne dvojnásobok objemu, je pripravený.
  • Zemiaky si uvar. Nechaj ich vychladnúť a najemno ich nastrúhaj.
  • Preosej si múku. K nej pridaj všetky ostatné ingrediencie pre prípravu cesta.
  • Cesto si vymies ručne, pomocou pekárničky alebo kuchynského robota. Miesenie ti bude trvať niekoľko minút. Ak by sa ti cesto zdalo riedke, pridaj trochu múku.
  • Cesto bude možno trochu lepkavé, nie s hladkým povrchom, ale kompaktné.
  • Takto pripravené cesto nechaj kvasiť v uzatvorenej nádobe 2 až 3 hodiny. Počas tejto doby prelož cesto rukou alebo stierkou 3 – 4 krát.
  • Nakvasené cesto si vyklop pomocou stierky na pomúčenú dosku. Premies ho a vytvaruj bochník podľa tvaru tvojej ošatky. Vlož ho do nej tak, aby boli spoje cesta navrchu.
  • Cesto si prekry kuchynskou fóliou alebo utierkou. Nechaj ho kvasiť 2 až 3 hodiny vonku, alebo 8 až 20 hodín v chladničke.
  • Nakvasené cesto si vyklop na papier na pečenie a pevnú podložku. Vyklopený bochník si posyp múkou. Pomocou žiletky si ho narež.
  • Pripravený bochník si prelož do jenskej misy, kameninového, liatinového, alebo smaltového pekáča (o niečo väčších rozmerov ako je ošatka) s pokrievkou.
zemiakový chlieb

Pečenie

  • Do studenej rúry vlož chlebík v nádobe aj s pokrievkou. Zapni ju na 250 °C po dobu 15 minút. Po uplynutí času si teplotu zníž na 230 °C a nechaj piecť ďalších 30 minút.
  • Na záver opatrne vyber pokrievku a nechaj chlebík dopiecť 5 až 15 minút. Keď sa chlebíku sfarbí kôrka do zlato hnedých odtieňov, je upečený.
  • Či sa chlebík dobre upiekol, vieš prekontrolovať pobúchaním na spodnú časť. Duté zvuky znamenajú, že je upečený správne.
  • Nechaj ho dobre vychladnúť na mriežke.
kváskový zemiakový chlieb
Ak ti chlebík na povrchu praskne – tak ako mne, výslednej chuti to neuberie. Znamená to, že chcel ešte kvasiť. Nabudúce skús cesto v poslednej fáze nechať kvasiť dlhšie.

Dobrú chuť!

TIP: Ak rád kváskuješ, skús aj recept na tekvicový chlieb.

obr. súkromný archív

0 komentárov

Trackbacks/Pingbacks

  1. Domáca tlačenka – tradičná zabíjačková delikatesa - […] je chlieb. Ak máš rád/rada domáci chlebík, máme pre teba zopár skvelých receptov – biely, zemiakový, či tekvicový. Ktorý…

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: cesto // kváskovanie // kvások // múka

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This