Deň otcov – novodobý výmysel, či zaslúžená pocta?

od Meri

Deň otcov spadá na Slovensku na 3 júnovú nedeľu. Deň matiek je pomerne známy sviatok, deň otcov už o čosi menej. Zaujímavosťou je, že tento sviatok má na svedomí práve žena!

 

Deň otcov – čo je to za sviatok?deň otcov

Pointa sviatku je odvodená od samotného názvu. Tento deň patrí všetkým otcom. V daný deň sa oslavuje otcovstvo v mnohých krajinách. Deň otcov je rovnako ako deň matiek – pohyblivým sviatkom. Slávi sa 3. nedeľu v mesiaci jún.

 

Výmysel prebratý zo západu?

Deň otcov ľudia prijímajú rôznorodo. Pre niekoho možno ďalší výmysel zo západu postavený na komerčnom základe. U iných naberá sviatok na popularite. Doposiaľ mu na Slovensku bola venovaná len malá pozornosť.

deň otcovVäčšinou sa v rámci rodiny vyzdvihuje rola ženy – matky – nositeľky života. Pocta jej právom patrí. V rámci výchovy a starostlivosti o dieťa má otec tiež svoje nenahraditeľné miesto. Zaslúžia si teda aj tatinovia istú dávku pozornosti a pocty.

Je len na každom z nás ako sa ku dňu otcov postaví. Vôbec to neznamená, že musíš napochodovať do obchodu a priniesť ocinovi drahý darček. Výnimočnosť dňa možno osláviť aj inak. Čo tak zorganizovať malý rodinný výlet, prechádzku, či niečo milé vyrobiť? A možno úplne jednoduchým a úprimným “ďakujem” vyjadríš vďaku a lásku svojmu otcovi.

 

Aj jednoduché “ďakujem otec” má svoje čaro!

deň otcov

 

Ako je to s pôvodom sviatku?

Tradícia Dňa otcov vznikla v roku 1910 vo Washingtone. Američanka Sonora si chcela uctiť všetkých otcov ako bol jej. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky sám vychovával šesť detí. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu. Navrhla, aby podobný sviatok – ako majú matky, mali aj všetci otcovia.deň otcov

Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Postupne so stúpajúcou popularitou, sa tretia júnová nedeľa stala sviatkom všetkých otcov. V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal vyhlásenie, v ktorom stanovil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov.

Od roku 1990 sa tento deň pripomína aj na Slovensku.

Zdroj obrázkov: pixabay.com

0 Komentár

Odporúčame tiež

Chceš článok komentovať?

Páči sa ti náš obsah?

Prihlás sa na odber newslettra a Valach ti bude posielať články plné zaujímavých tém a kvalitného obsahu priamo na tvoj email.

Prihlasovanie prebehlo úspešne. Ďakujeme!