Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Portál plný zaujímavých článkov už od roku 2010

Kyslá kapusta – 5 dôvodov prečo ju pravidelne jesť

od | nov 8, 2021 | Valach odporúča | 0 komentárov

Kyslá kapusta je TOP vitamínovou bombou. Vedeli to už naši predkovia, veď nie nadarmo sa zásobili kyslou kapustou na celú zimu. V čase, keď nebolo sezónneho ovocia, či zeleniny, práve fermentovaná kapusta udržiavala zdravie. Je bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu aj probiotiká, z čoho vyplývajú jej prednosti.

Kyslá kapusta je bez debaty zdravou potravinou. Je dostupná v obchodoch po celý rok a jej cena je pomerne nízka. Možno ju konzumovať len tak, alebo tepelne upraviť v rámci prípravy jedla. Kto by nemiloval kapustnicu, segedínsky guláš, či iné kapustové dobroty?

Napriek pozitívam nie je vhodná pre každého! V prípade histamínovej intolerancie, či vysokého krvného tlaku sa jej určite vyhni.

nastrúhaná biela kapusta, olej a paradajky

Multivitamín menom kyslá kapusta

Kyslá kapusta je bohatá na vitamín C. Ten je dôležitý najmä pre správnu funkciu imunitného systému. Okrem céčka obsahuje tiež vitamíny A, K a vitamíny skupiny B, vrátane kyseliny listovej. Naše telo zásobuje minerálmi v podobe horčíka, železa, draslíka, fosforu aj vápnika. Navyše v kyslej kapuste sa nachádza aj luteín – dôležitý karotenoid pre tvoj zrak.

Kyslá kapusta je požehnaním pre trávenie

Aj keď kapusta nafukuje, má na naše trávenie veľmi priaznivý vplyv. Vďaka probiotikám udržiava potrebnú rovnováhu v črevách. Kyselina mliečna vznikajúca pri kvasení pôsobí protizápalovo. Spomaľuje rast nechcených baktérií a naopak podporuje priateľské baktérie. Treťou užitočnou zložkou je vláknina, ktorá sa postará o hladký priebeh vyprázdňovania. Ak máš problém so zápchou, daj si kyslú kapustu.

A ako si poradiť s nafukovaním? Pridaj ku kapuste koriander, klinčeky, fenikel, alebo kôpor.

Poradí si s baktériami aj plesňami

Ak ťa trápia časté kvasinkové ochorenia, určite si denne dopraj 2-3 lyžice kyslej kapusty. Komplex množstva antioxidantov a dobrých baktérií s kvasinkami spoľahlivo zatočia.

kyslá kapusta v nerezovej mise

Kapuste pre štíhlu líniu

Kapusta podporuje správnu funkciu metabolizmu a zabraňuje ukladaniu tuku pod kožou a okolo vnútorných orgánov. Podporuje trávenie a vplýva na očistu tela od odpadových látok a toxínov. To všetko pri snahe o redukciu hmotnosti iste poteší. Navyše kyslá kapusta obsahuje len malé množstvo kalórií.

Kapusta podporuje činnosť mozgu

Kyslá kapusta má pozitívny vplyv na nervový systém. Podporuje správnu činnosť mozgu, stimuluje nervy, zlepšuje koncentráciu a dokonca uvoľňuje napätie. Vďaka tomu pomáha telu vysporiadať sa lepšie so stresom. Jej pravidelná konzumácia prispieva k prevencii Alzheimerovej choroby.

Obr.pixabay.com, freeimages.com,

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie zaujímavosti na: kapusta // kyslá kapusta // vitamíny

Kto je Valach?

Som Valach!

Miroslav Endel, pravý východniar spod Tatier. Otec, partner, parťák aj vedúci. Milujem tradičné a chutné jedlo, napríklad bryndzu, údenú slaninku a domáci ribezlák. Okolo značky Valach spolu s kolegovcami a podporavateľmi vytvárame zaujímavú komunitu nadšencov tradícií, remesla a Slovenska.

Valach ponúka semienka na pestovanie

Pin It on Pinterest

Share This