Veľkonočná paska, alebo pascha je pečivo, ktoré už neodmysliteľne patrí k sviatkom jari. Tradičný obradový koláč je najviac rozšírený na východe Slovenska. Nejedna gazdinka pečie pasku doma.
Bolo zvykom, že sa veľkonočná paska piekla v sobotu a nedeľu sa spolu s ostatnými sviatočnými jedlami niesla posvätiť do chrámu. Ako sa paska vydarila, taký mal byť aj celý rok a úroda. Z chrámu sa utekalo s paskou domov, aby aj úroda z poľa bola rýchlo doma. Tradícia pečenia domácej pasky sa udržiava v mnohých rodinách dodnes a v tej našej veru tiež. Každoročne sa teda mordujem s nejednou domácou paskou a zvyškom sviatočného jedla. Veď domáce je domáce. Napokon aj tradície si treba udržiavať, aby neupadli do zabudnutia.
Veľkonočná paska – čo všetko budeš potrebovať:
- 500 g hladkej múky
- 100 ml teplej vody
- pol kocky droždia
- 150 ml mlieka
- 1 a pol lyžičky soli
- 2 PL kryštálového cukru
- 1 žĺtok
- 1 celé vajce na potretie
- lyžička nastrúhanej citrónovej kôry
- 2 PL sušených hrozienok + 50 ml rumu
- 150 g hrudkovitého tvarohu
- 80 ml rastlinného oleja alebo 80 g roztopeného masla
- 1 balíček vanilkového cukru
Postup prípravy:
- Do väčšej misky preosej múku. V strede urob rukou jamku, nadrob do nej droždie a pridaj lyžicu cukru. Zalej teplou vodou a nechaj 10 minút postáť.
- Pridaj mlieko, soľ, olej alebo roztopené maslo. Vareškou vymiešaj vláčne cesto. Popráš ho múkou, prikry utierkou a nechaj na teplom mieste kysnúť asi 45 minút.
- Po vykysnutí rozdeľ cesto na 3 časti. Do jednej časti pridaj 1 PL cukru, tvaroh, precedené hrozienka, žĺtok a vanilkový cukor. Dobre vymiešaj. Z každej časti vyvaľkaj šúľok a upleť z nich vrkoč. Nakoniec konce vrkoča spoj, čím vytvaruješ veniec do tvaru pasky. Takto môžeš pasku piecť na plechu vystlanom papierom na pečenie. Do stredu však ešte vlož zaváraninovú fľašu. Druhý – o niečo jednoduchší spôsob, ktorý používam aj ja, je pasku upiecť vo forme na bábovku. Formu dôkladne vytri rastlinným olejom a popráš múkou. Upletenú pasku opatrne prenes do formy a potri rozšľahaným vajíčkom. Následne vlož do rozohriatej rúry.
- Peč pri teplote 190 °C asi 45 minút. Paska sa pečie dlho, aby sa aj vnútro dôkladne prepieklo. Ak by ti vrch príliš tmavol, vlož počas pečenia na vrch formy alobal a tak pasku dopeč. Ak chceš mať istotu, že je vnútro dôkladne prepečené, pichni špajdľou do stredu pasky. Ak ostane špajdľa suchá, je všetko v poriadku. Pokiaľ ale na nej ostane kúsok cesta, nechaj pasku dopiecť. Moja babka piekla pasku aj hodinu. No celý proces pečenia závisí od samotnej rúry. Je preto potrebné si čas odsledovať.
- Po dopečení nechaj pasku chvíľu vychladnúť a ešte za tepla ju z formy opatrne vyklop. Hotovo, už len počkať, až dôkladne vychladne.
Dobrú chuť !
Veľkonočná paska sa podáva s tradičnými sviatočnými jedlami ako hrudka, varená klobása, údené mäso, pečená fašírka, či plnka, alebo plnený bôčik. Čo iný kraj, to iný zvyk. Chute sviatočného jedla dotvára strúhaný chren so smotanou a varená nastrúhaná cvikla.
TIP: Pokiaľ si prepadla kváskovaniu, priprav si na sviatky spolu s Erikou dokonalý kváskový mazanec.
obr. skúkromný archív, pixabay.com
Som mamina, ktorá so zanietením objavuje čaro byliniek matky prírody. Milujem čo najjednoduchšie a najprirodzenejšie riešenia vedúce k optimálnemu zdraviu. K môjmu životu neodmysliteľne patria farby a rôznorodá tvorivá činnosť. Nikdy neodmietnem poctivý domáci koláčik a inšpiratívnu knihu. Teší ma, keď môžem touto cestou prispieť k znovuobjaveniu tradícíí a poodhaleniu tajov tradičných poctivých remesiel.
0 komentárov